Jak se do Ivan Dolce dostanete?

Většina motoristů z České republiky volí trasu přes Vídeň, Graz, Maribor, Záhřeb do Splitu. Cesta je dlouhá přibližně 1050 km. Pokud se nedostanete do front na přechodech či na dálnici, můžete být ve Splitu za 12 hodin.

Ve Splitu se můžete rozhodnout, kterou trajektovou linku z pevniny na ostrov Hvar použijete. První možností je linka Split - Stari Grad, kterou cestuje na ostrov nejvíce turistů. Je sice dražší a nejsou-li větší fronty na trajekt, tak i rychlejší. Z přístaviště u městečka Stari Grad je to do Jelsy jen 12 km.

Druhou, méně obvyklou variantou je pokračovat ze Splitu po Jadranské magistrále až do přístavu Drvenik v jižní části Makarské riviéry (90 km), kde se můžete nalodit na trajekt do Sućuraje. A protože Sućuraj leží až na nejvýchodnějším cípu ostrova Hvaru, bude vás čekat ještě cesta po ostrově do Jelsy (56 km). Na trajekt Sućuraj - Drvenik nejsou tak velké fronty, je výrazně levnější, ale obnáší delší cestování autem.

Informace od odjezdech trajektů najdete na www.jadrolinija.hr

Pokud jste se dostali do Jelsy, čeká vás do Ivan Dolce jen 10 km. Na křižovatce u Jelsy odbočíte směrem na Pitve a Zavalu. Úzkou silnicí stoupáte do kopců, projedete malebnou vesničkou Pitve a dojedete až k tunelu, který je jedinou spojnicí mezi jižním pobřežím a zbytkem ostrova.

Tunel je 1400 metrů dlouhý, neosvětlený, jednostopý a provoz je řízen semaforem. Neprojedou jím auta vyšší než 2 metry a širší než 2,3 metru. Ale nemusíte mít strach! Horší to bylo v době, kdy tu ještě nebyl semafor a člověk se musel napřed podívat do tunelu, jestli neuvidí světla protijedoucího auta a pak teprve jet. V opačném případě hrozilo couvání zpět.

Tunel přetíná horský hřeben a ústí na jižním pobřeží ostrova. Na křižovatce nad vesnicí Zavala je označena odbočka do Ivan Dolce. To už jste za pár minut v cíli své cesty.

A jak nás v Ivan Dolci najdete? Je to jednoduché, ukazatel u silnice vás spolehlivě nasměruje na agenturu "Jadran". Budeme se na vás těšit!