Kam se vydat na výlet?

Jižní pobřeží Hvaru má své osobité kouzlo. Dominují mu skalnaté vrcholky hlavního pohoří ostrova, které právě tady dosahují největší výšky. Na prudkých srázech se pěstuje vinná réva odrůdy plavac mali, z níž se pak vyrábí vynikající červené víno. Vlastní pobřeží je skalnaté, divoké, na mnoha místech přerušené půvabnými oblázkovými plážemi.

Nejzápadněji leží osada Sveta Nedjelja, vzdálená z Ivan Dolce 7 km. Tam silnice končí a dál pokračují jen strmé skály. Malebná osada je rozložena ve svahu pod nejvyšší horou Sveti Nikola (628 m), při pobřeží vzniklo malé letovisko s přístavištěm. Každý tu navštíví romantické místo - skalnatý ostrůvek spojený můstkem, odkud se otevírá nádherný výhled na skalnaté pobřeží a horské srázy.

I malá osada Jagodna mezi Sv. Nedjeljí a Ivan Dolcem má svůj idylický kout. Je jím pláž ukrytá mezi kolmými skalami.

Východně od Ivan Dolce leží osada a letovisko Zavala. Má pěkné pláže podobného charakteru. Z místního přístaviště se podnikají výlety člunem na ostrov Šćedro, kde lze kromě krásných pláží najít i pozůstatky dominikánského kláštera.

Krásné je i pobřeží východně od Zavaly směrem na Gromin Dolac, kam však vede jen úzká makadamová cesta. Odlehlé přírodní pláže tu obklopuje nádherná středomořská vegetace.

Kdo si chce udělat výstup na nejvyšší horu Sveti Nikola, může vyrazit buď z Ivan Dolce nebo ze Sv. Nedjelji. Jedná se však o namáhavý výstup s převýšením přes 600 metrů. Odměnou pak je nádherný výhled, který se z vrcholku otevírá.

Nejbližším větším sídlem je městečko a přístav Jelsa, vzdálená 10 km. Z malé zemědělské a rybářské obce se rozrostla v příjemné a živé letovisko s několika hotely a kempy. Jezdí se sem za nákupy, za příjemným posezením v mnoha restauracích a kavárnách i za kulturně historickými památkami, které lze najít jak v Jelse samé, tak v jejím okolí. Rozkládá se kolem chráněné zátoky, podél níž vede pěkná promenádní cesta.

K dalším cílům v této části ostrova patří městečko Vrboska, severozápadně od Jelsy. Díky své chráněné poloze v úzké zátoce poskytuje útočiště i jachtařům (ACI Marina Vrboska). Dominantou městečka je zvláštní stavba - opevněný kostel sv. Vavřince, který stojí na vyvýšenině uprostřed obce. Sloužil jako úkryt místním obyvatelům při nájezdech Turků. Kdo dojde až do samotného závěru zátoky, uvidí několik půvabných kamenných můstků. Vrboska je s Jelsou spojena pobřežní promenádou.

Za návštěvu určitě stojí starobylé městečko Stari Grad, které leží v závěru hlubokého Starigradského zálivu, 12 km západně od Jelsy. Jeho historie sahá až k řeckým přistěhovalcům, kteří tu ve 4. stol. př.n.l. založili osadu Faros. Nejkrásnější památkou je opevněný renesanční letohrádek Tvrdalj, který si dal postavit básník Petar Hektorović. Jeho součástí je i vodní nádrž na ryby a malý park. Nenechte se ujít ani prohlídku starigradských kostelů, procházku úzkými uličkami starého města či pohledy na město z pobřežní promenády.

Nejznámnějším místem na ostrově, největším městem i nejnavštěvovanějším letoviskem je město Hvar v nejzápadnější části ostrova, 26 km od Jelsy. Má krásnou polohu, bohatou subtropickou vegetaci a řadu starobylých historických památek. Většina je jich soustředěna kolem hlavního náměstí a přístavu: katedrála sv. Štěpána, renesanční městská lodžie, řada paláců, ale hlavně budova arzenálu (opravna válečných lodí z doby panství Benátek), ke kterému bylo začátkem 17. století přistavěno ještě jedno patro pro zřízení divadla, jednoho z nejstarších v jihovýchodní Evropě. Téměř každý turista se vypraví i k pevnosti Španjol (též Fortica), aby se z výšky potěšil pohledem na město a skupinu ostrůvků Pakleni otoci, které jsou rozesety v moři a chrání město od jihozápadu.